.

Percy Jackson - 1. - 4. díl

22. února 2012 v 17:22 | Kisee |  Recenze knih
Zjistila jsem, že mám u sérií trošku problém s recenzemi sérií. U jednotlivých dílů se opakuju a vychvaluju pořád to samé a dá mi hodně zabrat, abych neprozradila nic zásadního a nepřipravila vás o překvapení. Tudíž jsem se rozhodla u Percyho o shrnutí do jedné větší recenze.


Informace z Fragmentu

Název knihy: Percy Jackson - Zloděj blesku

Autor: Rick Riordan
Pořadí v sérii: 1. díl
Anotace:
Jmenuji se Percy Jackson. Do teď jsem si myslel, že jsem obyčejný kluk, kterého čeká vyhazov ze školy. Zjistil jsem ale, že můj otec je bůh z Olympu. Moje učitelka se proměnila v krvavou příšeru a kamarád je Satyr. Všichni na mě mají spadeno a podezřívají mě z krádeže blesku, zbraně mocného boha Dia. Musím dokázat svou nevinu a najít ukradený blesk a s ním i zloděje. Pomůžeš mi? Bude to ale nebezpečné, tak neříkej, že jsem tě nevaroval!

Ode mě:

Percy je hyperaktivní dyslektik, který nemá příliš v lásce svého nevlastního otce a ani škola mu nic moc neříká. A kdo je Percyho pravým otcem?
Samotný Poseidon, vládce moří. Poseidon je bratrem vládce nebes - Dia, kterému se ztratí jeho blesk. Zeus si myslí, že blesk ukradl právě Percy a proto se ho snaží dostihnout a Percy je nucen utkat se s mnohými trablemi, které mu Zeus nastraží. A ukradl Percy blesk nebo ne? A jak se s nástrahami Dia popere?

Percy vám svým způsobem možná může připomínat Harryho Pottera. Setkala jsem se dokonce s pár lidmi, kterým tato podoba vadila, ale... Ale co? Harry byl přece super a všechny nás mrzí, že jeho čas už skončil. A kdo měl tedy rád Harryho - jako třeba zrovna já - moc rád sáhne zrovna po Percym.

Měli jste ve škole problém se čtením starých řeckých bájí? Já ano.. A teď? Zamilovala jsem si je díky této sérii, která nám spojuje nynější svět a bájný svět bohů..

Místy vám může kniha připadat trošičku dětinská, ale to nám mohlo u Harryho připadat stejně. Stejně jako Harry, Percy roste s námi. Díl od dílu je starší a starší, tudíž i styl psaní se mění.

Informace z Fragmentu:

Název knihy: Percy Jackson - Moře nestvůr

Autor: Rick Riordan
Pořadí v sérii: 2. díl
Anotace:
Mytologické bytosti ožívají... Krvelačné nestvůry se bouří... Bohové z Olympu kladou další úkoly... "Po klidném školním roce se na mně valí další problémy. Poslední den školy to začalo! Hodina tělocviku se proměnila ve vybíjenou s lidožravými obry a Grover se dostal do průšvihu. Další špatná zpráva: Táboru polokrevných hrozí zničení... Vydávám se s přáteli na výpravu, ze které se nemusíme všichni vrátit živí... Jdeš do toho s námi?"

Ode mě:

Percyho přítel Grover je v nebezpečí, proto se Percy vydává do tábora polokrevných, aby mu dali svolení pro výpravu na jeho záchranu. Při příchodu do tábora se ale Percy setkává s velkým zklamáním. Tábor je kvůli onemocnění vzácného stromu oslaben a nemůže při záchraně Grovera vypomoci. Náš hlavní hrdina se tedy rozhodne osvobodit onen strom a navrátit táboru polobohů jeho sílu. A co pro to musí udělat?
Při neschválené výpravě za záchranou Grovera a tábora polobohů se Percy a jeho spolucestovatelé - Annabeth a Tysonem - setkávají se spoustou bájných nepřátel (např. Sirénami, kyklopy, atd.) a jejich cesta je velice nebezpečná. Vyváznou z tohoto výletu bez újmy?

Druhý díl této série mě zaujal o něco více než ten první. Autor zlepšuje svůj styl psaní, je vidět, že si dává pozor na drobnosti, které možná v prvním díle trochu vázly. Je zkušenější, popisy jsou rozsáhlejší a přitom ne zbytečné a celá kniha se velmi příjemně čte. I když je původně určena mladším čtenářům, myslím, že si v ní každý najde své. Rick nám skvělým podáním popisuje řecké báje a pověsti a řekla bych, že si v jeho knihách každý něco zamiluje..

Informace z Fragmentu:

Název knihy: Percy Jackson a Prokletí Titánů

Autor: Rick Riordan
Pořadí v sérii: 3. díl
Anotace:
Že mám moc po svém otci, bohu moří Poseidonovi, už víš... Že patřím do Tábora polokrevných, už taky víš... Ale na spoustu otázek neznám odpovědi ani já. Kam se poděla bohyně Artemis? Jaké nebezpečné a záhadné příšeře byla na stopě? Mám na sebe vzít děsivé Titánovo prokletí, kterým by se naplnilo proroctví Orákula? Jsem Percy Jackson a vydávám se se svými přáteli z Tábora polokrevných na další výpravu do mytologického světa. Vezmeme tě s sebou, chceš?

Ode mě:

Sotva jsem tento díl začala číst, byla jsem vtažena do pořádné akce a děj se nezpomalil ani v dalších kapitolách, což mě mile překvapilo.

Percy se s našimi hrdiny vydává na další záchranou misi (zní to, jakoby se v každém díle dělo to samé, ale není to tak. Všude je průběh záchrany jiný, setkáváme se s různými legendami, odlišnými zápletkami a velkým množstvím oblud a stvoření). A o co že se hlavní postava snaží? Pokouší se dostat další polobohy do jim určeného tábora, což ale vůbec není snadné. Pomáhá mu v tom opět Annabeth a ještě někdo.. Thalie. A to je kdo? To uvidíte sami, nebudu vám prozrazovat příliš:-). A jde všechno podle plánu? A jaké komplikace při tomto úkolu nastanou?

V celé sérii přibývá a přibývá různých postav. Přicházejí postupně, tudíž vám v klidu zapadnou do příběhu a nenastane zmatek "kdo je kdo?" Každý hrdina je úplně jiný a to je autorovou velkou výhodou, protože je dost pravděpodobné, že se čtenáři zalíbí aspoň nějaký hrdina, když už ne ten úplně hlavní.

Celá kniha je nacpaná velkou akcí a pořádnými boji, myslím, že zatím nejvydařenější díl:-).

Informace z Fragmentu:

Název knihy: Percy Jackson a Bitva o labyrint

Autor: Rick Riordan

Pořadí v sérii: 4. díl

Anotace:
Jmenuji se Percy Jackson… Je mi skoro 15. Svět kolem se zdá být čím dál nebezpečnější. Tábor polokrevných už není, co býval. Luke s Kronovou armádou se snaží dostat se za jeho hranice. Vydáváme se do prastarého Daidalova labyrintu. Jdeš do toho s námi? Musím tě ale varovat, důmyslné podzemní bludiště může člověka dovést kamkoli, zmást, dohnat k šílenství a zahubit… 4. díl navazuje na předcházející tituly: Percy Jackson - Zloděj blesku, Percy Jackson - Moře nestvůr, Percy Jackson - Prokletí Titánů.

Ode mě:

Co říct o čtvrtém díle mé oblíbené série? Možná to bylo trošku zklamání oproti předchozímu dílu, ale bohužel na mě nezapůsobil tolik jako "trojka." Samozřejmě i přesto pořád patří mezi TOP knihy, které jsem četla, ale od Ricka to není to nejlepší.

Percy sešrotuje další školu. Ne že bychom mu to my školou povinní zazlívali:-). A jak se mu to povede? Narazí tam totiž na takové sací potvory (něco jako upíry) a jelikož nemá zrovna štěstí, nestane se zrovna jejich oblíbencem. Život mu musí opět zachránit Rachel - lidská dívka, která není ani zdaleka tak obyčejná, jak se nejprve zdá.

Poté uprchne, ale v povzdálí nezůstane na dlouho. Musí se totiž vydat vstříc nebezpečí labyrintu a najít Daidalose, aby nepomohl Lukovi, který našim hrdinům neustále otravuje život. Jak se s tím hlavní postavy vypořádají?

K celé sérii:

Jak jsem již zmínila, Rickův styl psaní je čtivý, chytlavý a velice svižný. Knihu přečtete na jeden nádech a to i díky skvělým překladatelům. Sice jsem nečetla knihy v originále, ale potěšilo mě, že čeští překladatelé nezkazili dojem a nepočeštili anglická jména hrdinů. Tedy kromě bájných postav, u kterých by to ani jinak nešlo, nepoznali bychom totiž pravděpodobně o koho jde, protože nám jsou jejich počeštěná jména vtloukána do hlavy od počátku.

Zaujal mě i autorův netypický humor a vtipné poznámky, kterými prokládal celou knihu.

Jsem ráda, že jsem po této sérii sáhla i když mě film příliš neoslovil. Rozhodně jsem mile překvapena a hodně natěšena na čtení posledního dílu. Recenzi na něj poté uveřejním zvlášť a vložím odkaz do tohoto článku.

Sérii bych doporučila hlavně mladším čtenářům, ale za její čtení se nemusí stydět ani člověk pokročilejšího věku, který má rád fantasy příběhy, dobrodružství, akci a lásku, protože přesně s tímto se setkáváme v každém příběhu.

Také by se mohla hodit učitelům dějepisu a literatury, kteří se nám snaží vtloukat do hlavy staré báje a pověsti. Toto je skvělý způsob, jak je poutavě podat.

Spojení legend a nynějšího světa je podle mě jedním z nejskvělejších nápadů na fantasy sérii a proto ode mě dostává 89%. Budu se těšit na další díl a také na spin-off sérii, která doufám vyjde i v českém jazyce.

Knihy si můžete objednat na stránkách nakladatelství Fragment, kterému bych tímto chtěla poděkovat za poskytnutí recenzních výtisků.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 RoRo RoRo | 23. února 2012 v 14:40 | Reagovat

Mě teda nejvíc zaujala PJ: Poslední z bohů.....užasná kniha a nestidím se za to :D :D

2 lada lada | 17. dubna 2014 v 11:09 | Reagovat

Suprový!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3 Miti Miti | E-mail | Web | 24. července 2014 v 20:03 | Reagovat

Percyho Jacksona zbožňuju a ze všech dílů mám asi nejradši ten čtvrtý (je to věc názoru). A Bohové Olympu jsou ještě lepší! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama