.

Recenze Eragon

19. prosince 2011 v 12:41 | Kisee |  Recenze knih
Recenze na Eragona v celém článku :))

Informace o autorovi, informace z www.fragment.cz


O autoroviChristopher Paolini je americký spisovatel, autor knih Eragon, Eldest, Brisingr a dosud nevydaného, čtrvrtého dílu Inheritance. Tyto knihy jsou součástí tetralogie Odkaz Dračích jezdců. Čtvrtý a závěrečný díl má jméno Inheritance ( dědictví ). Příběh se odehrává ve fiktivním fantasy světě Alagaësie.

Paolini se narodil v listopadu roku 1983 v Jižní Kalifornii. Nyní je mu 23 let. Mimo několika let na Aljašce žil se svými rodiči, mladší sestrou Angelou a kočkou s kokršpanělem v Montaně. K tvorbě ho inspirovala místní nádherná příroda.

Tvorba
Doma ho učili rodiče. V této době psal krátké příběhy a rád navštěvoval knihovnu, kde četl knihy žánru fantasy. Když psal, rád se nechával inspirovat vážnou hudbou. Poslouchal například Beethovena nebo Wagnera. Svojí první verzi Eragona napsal v patnácti letech. Nikdy jí nechtěl publikovat, psal pro radost. Všechny postavy si vymýšlel, kromě čarodějnice Angely, v které najdete jeho sestru. Po několika letech tuto první verzi upravil a dal přečíst rodině. Všichni byli z díla nadšeni. Poté sjednotil grafickou úpravu knihy a navrhl i mapu, která se objevila ve vydání knihy. Spoustu času mu trvalo vytvořit na počítači obrázek oka draka Safiry. Kniha přišla poprvé do tisku. Objevila se v knihovnách a školách. V roce 2002 byla kniha vydána v rodinném nakladatelství jeho rodičů, Paolini International LLC. Kniha poté vyšla v nakladatelství Knopf Books for Young Readers a dalších v jednotlivých překladech. U nás vyšla v nakladatelství Fragment. Paolini o příběhu tvrdí, že ho změnil stejně jako hlavního hrdinu, Eragona. V současnosti se chystá vydání posledního dílu tetralogie, Inheritance.Praha, 8. prosince 2011 - Přesně před měsícem vyšel v americkém nakladatelství Random House závěrečný díl světového bestselleru Odkaz Dračích jezdců. Ačkoli byl titul Inheritance již dlouho netrpělivě vyhlížen, počet prodaných výtisků za jediný den překonal všechna očekávání. Do půlnoci 8. listopadu bylo prodáno neuvěřitelných 489 500 výtisků!Odkaz dračích jezdců: Eragon (1. díl série)

Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.

Spoustu dalších zajímavých informací o sérii Odkaz Dračích jezdců najdete na www.eragon.cz.
Můj názor:

(Obsahuje spoilery)

O ději:

V prvním díle této úžasné série se seznamujeme s hlavní postavou, farmářským chlapcem, který je oddaný své rodině a tvrdě dře, aby se měli dobře. Při cestě Dračími horami najde divný modrý kámen. Později se ho snaží neúspěšně prodat, ale nikdo s ním nechce mít nic společného. Ze zvláštního kamene se nakonec vyklube malý dráček. O dracích toho slyšel Eragon spousty, jednou z těch informací však bylo to, že draci i dračí jezdci vyhynuli. On se ale jedním stává.

Snaží se informaci o vejci utajit, ale bohužel se mu to nepodaří a musí utéct z rodné vesnice.

Stáváme se svědky jeho výcviku. Učí se bojovat fyzickými silami a pomocí kouzel a také se učí záhadný starý jazyk. Samozřejmě na to není sám, jeho učitelem je.. uvidíte sami:-).

O charakteru:

Hlavní hrdina je čestný chlapec, který si nade vše zamiluje svého draka - Safiru. Dračice si naopak zamiluje jeho a ochraňuje ho i když je to pro ni nebezpečné.

Naše hlavní postavy si prochází těžkou cestou, při které čelí různým nástrahám mocného krále. Ztratí nejednoho milovaného. Najdou ale lásku a přátelství.

O rozdílnosti:

Na této knize se mi líbila hlavně skutečnost, že se nejedná o zakázanou lásku, nebo něco podobného. Zamilovala jsem si ji, je to něco úplně jiného, než jsem doposud četla.

O stylu psaní:

Je psána velmi bohatým jazykem, s mnoho slovy jsem se ještě nesetkala a mnoho slovních spojení pro mě bylo novinkou. Proto mě velice mile překvapil věk autora. Málokterý takhle mladý člověk by dokázal něco podobného. Vlastně by se nikomu takhle mladému nepodařila napsat ani stránka tak dobře, jako Christopherovi. Má můj velký obdiv.

O pocitech:

Kniha mě na několika místech rozesmála a na mnoha dojala až k slzám. Eragon i jeho učitel srší vtipem i sarkasmem a snaží se neustále jeden druhého napálit, což je pro čtenáře dost zábavné.

I když je tento díl spíše takovým úvodem a seznámením, nikdy jsem se při čtení nenudila. I dlouhá cesta k Elfům byla napínavá.

Celkové hodnocení:

Toto dílo si dle mého názoru zaslouží minimálně 80%, ale počkám se velkými čísly na ostatní díly.
Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství Fragment, kterému bych tímto chtěla poděkovat za poskytnutí recenzního výtisku. Příští recenze bude na druhý díl Odkazu dračích jezdců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dý | Web | 5. ledna 2012 v 19:15 | Reagovat

Pro mě už se Eragon a celá série stává pomalu srdcovkou.. :) Už se nemůžu dočkat Inheritance .. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama