.

Pán prstenů a Společenstvo prstenu

3. listopadu 2011 v 21:57 | Kisee |  Recenze filmů


Pán prstenů a společenstvo prstenu
Hlavním hrdinou je hobit Frodo Pytlík, který se ve své vlastní domovině zvané Středozemě dostal do samotného centra bitvy mytických proporcí. Bude muset během svého putování prokázat, že moc přátelství a individuální odvahy dokáže úspěšně čelit i těm nejničivějším silám temnoty. Frodova dobrodružství odstartuje dar jeho příbuzného Bilba. Od něj získá magický prsten, který Froda postaví do soboje se silami zla reprezentovanými krutovládcem Sauronem. Ten touží za každou cenu získat prsten, protože je pro něj zdrojem neomezené moci, jedině s jeho pomocí se mu může podařit zotročit lid Středozemě a stát se jeho neomezeným pánem. Ve snaze čelit Sauronovým temným plánům, se musí Frodo spojit se několika dalšími bytostmi. Vytvoří s nimi takzvané Společenstvo složené z jeho přátel, čaroděje, elfa, trpaslíka a dalších pomocníků, se kterými se vydá na cestu na jejímž konci doufají, že se jim podaří prsten jednou provždy zničit. Jejich cesta však prokáže, že nejenom magické prsteny, ale také sounáležitost všech živých bytostí mohou dokázat netušené věci. Musí však čelit nejen nebezpečím, která na ně číhají na územích ovládaných Sauronem, ale i rozkladné moci samotného prstenu. (csfd.cz)

Inu. Jak to říct. Co na tom ty lidi mají? Nevím jestli se na to nemusím podívat víckrát, abych pochopila kouzlo tohoto filmu, ale napoprvé mě to nenadchlo. Popravdě řečeno napoprvé, co jsem to dokoukala celé. Už jsem totiž pár marných pokusů podstoupila, ale vždycky jsem si myslela, že jsem omylem stáhla parodii, když jsem zaslechla jména Pipin, Pytlík apod. Podle mě by měl příběh úplně jiný dojem, kdyby měly hlavní postavy důstojnější jména.
Co se týče děje příběhu, jsem zvědavá na ostatní díly, protože tenhle díl mi přišel pouze jako seznámení s hlavními postavami a tím, jak je prsten pro lidské bytosti nebezpečný. Sice je tam pár hezkých soubojů, ale nějak mě to nevzalo tolik jak jsem čekala. Řekla bych, že tenhle dojem vytváří český dabing, který je u většiny filmů nezkousnutelný a tady tomu není jinak, nějak to kazí, těším se, až shlédnu v originále.
Líbí se mi hodně úvod, kde se vypráví legenda o vzniku prstenů, jeho putování z majitele na majitele. Prsten putoval přes Saurona, který ho vyrobil, k jeho dalšímu majiteli, který ho od Saurona usekl i s prstama, a nakonec ho ztratil. Přes Gluma, který ho našel a nějakou chvíli ho opěvoval (Můj milášeeek:-D, to mě fakt rozesmálo), až po Bilba, který ho našel po Glumovi.
Po úvodu následuje příjezd čaroděje Gandalfa na území Pytlíků, kde se má konat velkolepá oslava narozenin Bilba Pytlíka. Děti z kraje příjezd Gandalfa velice těší, ale jejich rodiče z příjezdu čaroděje moc nadšení nejsou. Je úsměvné pozorovat pohledy matek, které vám napoví, že Gandalf bude svými kousky kazit jejich ratolesti.
Gandalfův příjezd také velmi potěší našeho hlavního odvážného hrdinu Froda Pytlíka.
Bilbo slaví velkolepé 111. narozeniny, vlastní totiž onen prsten, který mu umožňuje dlouhý, avšak utrápený život. Prsten ovlivňuje mysl majitele, nosí v sobě ducha svého prvního pána. Majitel je věčně vzteklý a velice touží po moci a po nadvládě. Překvapením pro všechny je Bilbovo rozhodnutí konečně to trápení ukončit a odejít. Bilbo se zneviditelní nasazením prstenu a odejde do svého příbytku, kde má již sbalené věci. Plánoval odejít dlouho a součástí jeho plánu je zanechat prsten tak, aby ho Frodo Pytlík našel. Prsten se nedá jen tak nechat a proto Gandalf musí nakonec Bilba přesvědčit, aby ho zde zanechal. Bilbo odchází a Gandalf se snaží nenechat zlákat prstenem. Frodo Pytlík prsten najde u Bilba na zemi a stane se jeho novým pánem. Gandalf Frodovi o prstenu vypráví a řekne mu že ho musí uschovat aby ho nezískali Sauronovi nohsledi, temní rytíři. Frodo ještě se Samem, který vyslechl celé Gandalfovo vyprávění, utíkají a narazí na Smíška a Pipina, kteří kradou mrkev a zelí (no fakt, nekecám:-D). Pipin a Smíšek se tedy vydají s nimi na místo, kde se mají setkat s Gandalfem. Místo Gandalfa na ně ale čekají trable, ze kterých je naštěstí vysvobodí hraničář Aragorn. Po cestě je Frodo Pytlík zraněn a jedině elfové mu mohou pomoci přežít, proto Aragorn poprosí svoji přítelkyni elfku aby Froda odvezla do své země. Tam mu pomohou a zároveň se tam setkají s Gandalfem a zástupci všech říší - Elfů, trpaslíků a lidí. Usnesou se, že je prsten potřeba zničit, to znamená odvézt na místo kde byl stvořen - do nitra Hory Osudu. Úkolu se ujímá Frodo Pytlík a zástupci říší jsou součást jeho výpravy. Gandalf chce také pomoci, proto se vydá za svým přítelem Sarumanem, který je čarodějem vyššího řádu než on. Saruman ale naneštěstí slouží temným silám Saurona a Gandalfa uvězní. Gandalf si poradí a odletí na orlovi.
Výprava v čele s Frodem Pytlíkem se vydává k hoře a setkávají se s nástrahami čaroděje Sarumana a s hrozivými skřety. Gandalf bojuje s temným démonem a démona shodí z mostu. Démon ho ale bohužel vezme s sebou.
Zbytek výpravy truchlí po Gandalfovi, ale nezbývá nic jiného, než jít dál. Procházeli lesem, kde si chvíli odpočinuli. Frodo se setkal s elfkou, která mu ukázala budoucnost. Ukázala, jak by to dopadlo kdyby selhal, naznačí mu, že ho člen jeho výpravy zradí a to kvůli touze po noci.
Elfka měla pravdu, Boromir toužil po prstenu tolik, že ho chtěl Frodovi ukrást. Frodo se tedy rozhodne, že odejde sám, aby se nemusel bát další zrady. V tu chvíli výpravu doženou skřeti, kteří zabijí Boromira a zajmou Smíška s Pipinem. Mezitím Frodo odplouvá překonat další překážky a zničit prsten. Sam chce dodržet slib, že na něj dá pozor a vnutí se na cestu s ním.
Zbytek výpravy se rozhodne zachránit Smíška a Pipina, ale na to i na Frodovu cestu si budeme muset počkat až v dalším díle.
Film nám ukazuje vlastnosti, na které v dnešní době jen tak nenarazíme. Jedná se hlavně o oddanost, odvahu, přátelství bez hranic a také snahu dodržovat sliby za každou cenu. Musíte ho ale stoprocentně vnímat, když budete každou chvíli koukat kde co lítá, úplně vám unikne to kouzlo. Dle csfd.cz má film 90%, dle mého názoru je to 65%, ale myslím, že další díly u mě sklidí větší úspěch.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TerushQaH TerushQaH | 4. listopadu 2011 v 8:38 | Reagovat

já mam tenhle film dcl ráda... ale stačí mi vidět všechny díly tak 1 za 2-3 roky... nejvíce se mi líbí Glum.... ta jeho hláška je fakt nádherná.. a pak Legoslas a Aragon ♥ - někdy mi ty filmy přijdou trochu zdlouhavé... a nejradši mám první díl.. nevím proč, ale druhý mě moc nebaví... třetí ujde ale první je pro mě prostě Best ♥

2 speak-to-you-fantasy speak-to-you-fantasy | E-mail | 4. listopadu 2011 v 10:33 | Reagovat

Ja videla zatim jen prvni dva=) je to na me moc dlouhy=D ale a Legolasem a Aragornem souhlasim,taky se mi libili nejvic=) Kisee

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama