.

Gilmorova děvčata

1. listopadu 2011 v 21:19 | Kisee |  Recenze seriálů

Seriál - Gilmorova děvčata

Seriál, ktorý rozpráva osudy ľudí žijúcich vo vymyslenom mestečku Stars Hollow. Ženy z mocného rodu Gilmorovcov, Emily, jej dcéra Lorelai a jej dcéra Rory prežívaju vzlety i pády, lásky a rozchody. Ich osudy sa stále prepletajú a rozchádzajú.
Lorelai je nekonvečná, Emily je príliš konzervatívna a Rory "rozumnejšia" ako jej matka. Kombinácia z ktorej vzíjde nespočetne veľa príbehov veselých, smutných, každodenných.
(csfd.cz)


Nejoblíbenější seriál už od doby co koukám na seriály. Vždycky jsem na něj koukávala po škole, pamatuju, že jsme ho sledovali při jídle s mamkou - taktéž nejlepší kamarádkou. A nedávno jsem si ho stáhla komplet od prvního dílu a sledovala jsem klidně 4 díly denně a stejně bych byla schopná koukat stále a stále dokola. Vynechám ale poslední díly, protože to bylo fakt slzavé údolí plné depresí. Rory Gilmorová, slečna, která je naprosto dokonalá. Slušná, chytrá a hodně cílevědomá. Již od mládí touží po Harvardu. Lorelai Gilmorová, Roryina až příliš mladá maminka, která je velice vtipná, všechno obrací v humor a stále a stále se myšlenkami vrací k Roryinu otci - Chrisovi, který s nimi bohužel nežije.
V seriálu také pravidelně vidíme Emily Gilmorovou a jejího manžela - Richarda, kteří představují prarodiče Rory a rodiče Lorelai. Lorelai má se svými rodiči nepříliš dobrý vztah, dopomohla tomu pravděpodobně i skutečnost, že není úplně dokonalou dcerou. Nechala se zbouchnout a nedodělala školu. A to je pro Richarda a Emily, tak trošku prachaté snoby naprosto neslýchané a také veliká ostuda. Lorelai si ale vybudovala dost slušnou kariéru a dokázala dát Rory všechno. Tedy. V rámci možností. Na rozdíl od Richarda a Emily postrádá mega sídlo a tisíce služebných, se kterými se Emily nikdy nedokázala spokojit.
Lorelai vede hotel, kde pracuje se svou nejlepší přítelkyní Sookie, která je vynikající kuchařkou a taky vtipným, tak trošku přitepleným francouzem Michelem Gerardem. Už jen jeho dabing vás rozesměje. Jak jsem již psala, Rory je velice cílevědomá jak jsem již psala a snaží se být co nejblíže svému cíli - Harvardu, proto se v prvním díle nechá přeložit na náročnější soukromou střední školu. Lorelai ale bohužel nemá na školu dostatek financí, proto požádá svoje rodiče o půjčku a oni vyhoví. Vyhoví ale pouze pod podmínkou, že když pomáhají Roryin život financovat, chtějí být jeho součástí, tudíž musí Rory a Lorealia každý pátek chodit k nim na večeři. Zpočátku je to velice nepříjemné, ale nakonec si k sobě najdou cestu a jejich vztah je čím dál lepší. Samozřejmě že to není úplně bez chyby a v seriálu je spoustu situací, kdy spolu třeba na pár dní nemluví, ale nakonec se vše vyřeší. Rory a Lorelai pravidelně chodí do bistra U Luka, kde jim kávu a občerstvení servíruje - ano kdo jiný než Luke, sympaťák s košilí a kšiltovkou, který vlastně celou dobu pokukuje po Lorelai a ona po něm, ale hodně dlouho jim trvá, než skončí spolu. Mezitím se Lorelai zasnoubí, rozchází a dává dohromady s nějakými těmi mládenci a také občas stráví noc s Chrisem - otcem Rory. Dokonce to i vypadá, že by jim to mohlo vyjít, Chris ale bohužel čeká dítě s jinou. Lorelai se tedy po mnoha vztazích(dobře, není jich tolik, když vezmeme na vědomí počet sérií) dá dohromady s Lukem, jenže ani tenhle vztah není tak dokonalý jak se zpočátku zdá. Za Lukem jednoho dne totiž přijde do bistra jedna malá dívenka, ze které se vyklube jeho dcera. A on to Lorelai neřekne. Pak se pohádají a rozejdou. A k mé smůle(od počátku jsem dávala přednost Lukovi:-)) se dá dohromady s Chrisem, jehož manželka mu dala košem. Tajně se vezmou(to jsem hodně obrečela) a potom se vrací do malého městečka, kde žije Rory a Lorelai. Chrise - boháče, který zdědil pěkné jmění po svém příbuzném, tam ale bohužel nechtějí moc přijmout. Hrozně mě vytočilo, že se opravdu vzali, vypadalo to jako kdyby si Lorelai uvědomila, že žít jako její rodiče je mnohem snadnější, že je pro ni lepší Chris, který má peníze a postará se o ni, než Luke, který má "pouze" bistro. Trošku jsem ji začla obviňovat z toho, že se z ní stala zlatokopka po větším sblížení s rodiči. Ale nakonec mě potěšila. Zažila pár hodně silných setkání s Lukem a nakonec se Chrisem rozešla(k mé úlevě).
Rory také prožívá spoustu vztahů. První láskou je Dean, hodný a dokonalý, avšak ne příliš chytrý mladík, který by ale Rory snesl modré z nebe. Dean Rory řekne že ji miluje a ona mlčí. Nikdy se jí to totiž nestalo. Způsobí to hádku, která dokonce vypadá na rozchod a Rory se v slabé chvíli líbá s Tristanem, spolužákem z nové střední školy, který je podle mě jen tak mimochodem fakt nejhezčí chlap z tohohle seriálu. Myslela si to i spousta Roryiných spolužaček. Byl velice žádaný, avšak tak trošku arogantní a Rory přijde na to že miluje Deana a proto to mezi ní a Deanem dopadne dobře. Jejich vztah celkem dokonale klape, dokud se nezjeví Jess - Lukův synovec - do kterého se Rory zamiluje a začne s ním chodit. Naneštěstí je to ale bad boy, ne slušňák jako Dean a proto Rory uteče po tom co se s ním Rory na jedné akci nevyspí. Což způsobí i rvačku s Deanem.
Rory na něho dlouho myslí, těžko se z toho dostává, ale nakonec to zvládne. Prožije první sex s již ženatým Deanem a vrátí se k sobě. Jenže něco tomu prostě chybí. Vlastně to vypadá spíš jakoby spolu jenom spali. Rory se nějakým zvláštním způsobem(fakt si už nepamatuju co ji k tomu vedlo) místo Harvardu rozhodne pro Yale, v čemž ji prarodiče moc rádi podpoří. Na Yalu si najde přítele, Logana. Původně to vlastně nebyl přítel, ale tak trošku kamarád na sex, ale jak to již bývá, ženský to takhle nikdy brát neumí. Ale Rory zrovna měla to štěstí, že se do ní největší děvkař zamiluje. Což by mě na jednu stranu hrozně vytočilo, protože se tohle normální holce nikdy nepoštěstí, ale Rory má asi něco do sebe. Logan je mimo svojí krásu taky hodně za vodou, samozřejmě díky svým rodičům, kterým ani Rory, která pochází z výborné rodiny Gilmorů, není dost dobrá. Rory si prožije tak trošku krizi, uteče z Yalu, pohádá se s matkou a nastěhuje se k prarodičům, kde se fláká a dělá práci pro skupinu snobských důchodkyň, které jsou zároveň přítelkyněmi její babičky. Většinu času se vlastně spíš fláká, pořádá večírky a randí se svým stejně zazobaným Loganem, jehož postava se z nedostižného týpka vyvinula v zamilovanýho troubu(nic proti němu, ale nedosažitelný by mě lákal víc). Co nebo spíš kdo přivede Rory zpátky do normálu? Díky komu se vrátí na Yale a usmíří s matkou? To nebudu prozrazovat, je to můj nejoblíbenější moment, o který nemůžete přijít. Logan se rozhodne Rory požádat o ruku. Ona ho ale odmítne. Je pravda, že jsem to opravdu hodně ale hodně těžce nesla, protože jsem si je jako pár oblíbila, ale časem jsem pochopila, že to tak bylo nejlepší. V posledním díle se jí totiž splní její sen a to cestování po světě zároveň s novinařinou, což by se nestalo kdyby se z ní stala poslušná ženuška. Logan jí ale pošle k šípku, čímž mě tak trošku zklamal, ale kdo ví, třeba jednou natočí pokračování. Před odjezdem Rory na dlouhou cestu jí chce její město uspořádat oslavu na rozloučenou. Je to nádhera, celou tajnou oslavu uspořádá Luke, který pořád miluje Lorelai. Město se s Rory loučí, každý ji miluje, není člověk, kterého by tahle hodná, chytrá, dokonalá, krásná(ach ta závist) osůbka neokouzlila. Z malé holky vyrostla dospělá slečna a odchází. Takhle to vidí i Lorelai, která opravdu špatně nese její odjezd, který je tak náhlý. Na oslavě se také zjeví Richard a Emily, kteří poprvé Lorelai přiznají, jak moc Lorelai a její kariéru obdivují a jak moc pyšní na ni jsou. Obdivují také její výchovu Rory a taky to, jak je v městečku všichni milují. Je to jeden z hodně dojemných okamžiků. Těchto dojemných okamžiků je v seriálu spousta, včetně toho, jak se Luke a Lorelai na Roryiné rozlučce usmíří a dají zase dohromady(můj nejoblíbenější okamžik).
Závěr seriálu byl pro mě velice depresivní a pěkně jsem to obrečela a pak jsem ještě dlouho přepínala program, když jsem zahlédla, že na Nově běží Gilmorky. Teď jsem se ale odhodlala a jeden díl si nechala puštěný a nějak tak mě to donutilo zamyslet se. Vlastně je dobře, že se Rory nevdala a že odjela, možná je to prostor pro nové díly, možná se ještě někdy dočkáme pokračování, protože tohohle seriálu není nikdy dost.
Trošku jsem vynechala spoustu pro mě důležitých rolí. Jednou z nich je již od dětství Roryina asijatská nejlepší kamarádka Lane, která to nemá doma zrovna nejlehčí, žije se svojí hodně nábožensky založenou matkou, která jí dělá tak trošku peklo co se týče různých akcí, kluků a tak nějak celkově všeho. Možná by to bylo až nudné, kdyby Lane neměla duši rockerky, nebyla úžasnou bubenicí a rebelkou. Lane taky projde několika vztahy, se svým posledním přítelem se dokonce vezmou a mají děti. A její matka se ukáže jako úplně jiná, mnohem lepší a přátelštější osoba.
Další oblíbenou postavou je Roryina kamarádka Paris, která byla od počátku její konkurentkou co se týče studia. Je tak trošku magor do učení a je až trochu přehnaná a šprt, ale dialogy kohokoli s Paris dokáží rozesmát snad každého. Její zapálenost obdivuju.
Rory má i další kamarádky z Yalu, nejvíce mi přirostla Lucy, je taková správně ztřeštěná(a s ní i její spolubydlící, jejíž jméno mi bohužel tak nějak vypadlo).
Sookie, kamarádku Lorelai si taky každý oblíbí a to včetně jejího muže Jacksona. Jejich vztah taky můžeme pozorovat úplně od počátku. Hodně se mi líbilo, že si silnější Sookie našla super chlapa a bombově jim to klapalo. A to všechno o mnohem dřív než hubená a vysoká Lorelai(asi jsem trošku zaujatá, ale prostě mě to potěšilo).
Mezi hodně výrazné postavy patří tak trošku labilní Kirk žijící s matkou, jehož charakter se hodně vyvíjí. Kdo by to byl řekl že si tohle střevo najde takovou kočku.
V tomhle zvláštním městečku, kde se všichni mají rádi(i když to tak nikdy nevypadá) narazíme na spoustu originálních postav. Přes Kirka, starostu, místní trubadúry až po věčně nabručeného majitele bistra.
Každý z města hraje v seriálu důležitou roli, tohle místo ale na mapě jen tak nenajdete. Seriál obdivuju pro humor, úžasně se vyvíjející postavy a taky vztahy. Není tedy divu, že si ho oblíbilo spoustu lidí
(na csfd.cz je to 20. nejoblíbenější seriál, hodnocení 75%). Moje hodnocení: 89%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama